Polish English French German Italian Japanese Russian Spanish

O rasie

O RASIE

Witam Was na stronie poświęconej rasie alaska malamute, nie będę tu jednak wstawiać kolejnego wzorca rasy, który z łatwością można znaleźć w sieci. Chciałabym przedstawić Wam informacje o malamutach na podstawie własnych doświadczeń zebranych podczas ponad 10 letniego obcowania z tą rasą.

Co to za pies?
Malamut to duży i silny pies o wielkim sercu. Jest psem rodzinnym potrzebuje codziennego kontaktu z właścicielem, absolutnie nie nadaje się na psa kojcowego. Oczywiście hodowcy oraz osoby zajmujące się zaprzęgami a także osoby posiadające kilka psów posiadają kojce, w których czasowo przebywają psy. Czasowa izolacja jest niezbędna w okresach cieczki, ciąży, odchowywania szczeniąt, czasem zdarza się także, że nasze psy po prostu nie tolerują się wzajemnie i jedyny sposób, aby uniknąć ?rozlewu krwi? to izolacja. Malamuty to psy bardzo inteligentne, z łatwością potrafią osiągnąć obrany sobie cel różnymi sposobami. Jest to pies, który będzie chętnie towarzyszył aktywnemu właścicielowi, choć zdarzają się także osobniki nielubiące się przemęczać. Takim przykładem jest nasza najstarsza suka, która absolutnie nie nadaje się na psa pracującego. O malamutach krąży wiele mitów, że wyją, że niszczą, że skopia cały ogród, że są nieposłuszne, że uciekają. Ja powiem tak moim zdaniem wszystko zależy od właściwego dobrania szczenięcia do naszych potrzeb a przede wszystkim na odpowiednim go wychowaniu. Nie spotkałam się, aby wszystkie negatywne cechy spotkały się w jednym osobniku. Ale może po kolei:
- malamut wyje -  ja bym to raczej nazwała specyficzną rozmową, wyróżniającą go od innych psów. Psy tej rasy mają bogate ?słownictwo? i skala wydawanych dźwięków jest bardzo różnorodna. Nie sadzę też, aby malamucie wycie było bardziej uciążliwe od ujadania innych psów. Jeżeli wasz malamut większość czasu wyje to trzeba się zastanowić nad przyczyną. Ja osobiście nie mam z tym problemów, oczywiście moje malamuty też wyją i to chóralnie, ale są ku temu specjalne okoliczności np. nasz wyjazd z domu (wycie ok. 5 min), powrót do domu (wycie ok. 5 min), karetka, policja, straż pożarna tutaj wszystko zależy od czasu, w jakim słychać sygnał syreny, bo przeważnie wycie trwa tak długo jak sygnał jest słyszalny. Czasem nasze malamuty wyją także w innych okolicznościach, ale zarówno dla nas jak i naszych sąsiadów nie stanowi to problemu.
- malamut niszczy - każde szczenię jest w stanie dokonać zniszczeń w naszym domu, więc nie można tej cechy przypisywać tylko malamutom.  Oczywiście szczenię a nawet dorosły pies, który wcześniej nie był przyzwyczajony do czasowej samotności pozostawiony nagle sam będzie sobie szukał zajęcia i nie będzie zwracał uwagi, co sobie znajdzie. Dlatego też zawsze pamiętajmy, aby szczenię jak najwcześniej przyzwyczajać, że czasem musi zostać samo w domu, a gdy już je zostawiamy to zaopatrzyć je w różne ciekawe rzeczy do zabawy. W naszym domu wychowała się wiele malamutów i przez odpowiednie nasze zachowanie nasz dom nie ucierpiał z tego powodu.
- malamuty kopią - niektóre osobnik potrafią się w tym fachu wyspecjalizować, a wykopane jamy maja niekiedy zaskakujące rozmiary. Jeżeli planujecie piękny ogród, usiany kwiatami z równo przycięta trawką to niestety malamut potrafi to błyskawicznie zniszczyć. Nawet, jeżeli nasz pies nie będzie kopał to na pewno będzie deptał.
- malamut jest nieposłuszny - nie jest to prawdą, malamuty to bardzo inteligentne psy i w tym przypadku wszystko zależy od wychowania. Jeżeli naszemu psu poświęcimy wiele czasu i będziemy z nim systematycznie pracować na zasadzie pozytywnych bodźców to można osiągnąć bardzo dobre rezultaty w zakresie posłuszeństwa. Jest wiele malamutów, które uczęszczają na kursy posłuszeństwa i radzą sobie na nich bardzo dobrze.
- malamuty uciekają - tutaj podobnie jak w przypadku posłuszeństwa wiele zależy od właściwego ułożenia. Sztuki wracania na zawołanie należy uczyć jak najwcześniej, początkowo zawsze nagradzając smakołykiem poprawne zachowanie. Nie należy też przywoływać psa tylko w sytuacji, gdy kończymy już spacer, bo wtedy z wiadomych przyczyn nie będzie chciał do nas wrócić. Moje malamuty wracają na zawołanie bez większych problemów, ale wymagało to systematycznej pracy z naszej strony.

Malamuty posiadają wiele wspaniałych cech, które wyróżniają je wśród innych ras: ogromna inteligencja, przyjacielska natura, wielkie serce, chęć do pracy, łagodność wobec dzieci, imponująca siła. Każdy musi samodzielnie ocenić czy takie cechy, jakie posiada malamut powodują, ze jest to pies dla niego.

Dla kogo ta rasa?
Opiekunem malamuta musi być osoba dorosła, oczywiście dzieci powinny czynnie uczestniczyć w wychowaniu oraz opiece nad psem od samego początku pojawienia się szczenięcia w nowym domu. Malamuty wymagają starannego wychowania i jeżeli nie masz doświadczenia w tej kwestii, poszukaj hodowcy, który będzie chętnie służył ci radą i swoim doświadczeniem zawsze, gdy będziesz tego potrzebował. Wychowując małego malamuta musisz być bardzo konsekwentny w działaniu a jednocześnie prowadzić go łagodnie. Większość malamutów to łakomczuchy i bardzo wiele można z nimi osiągnąć za pomocą pozytywnych bodźców oraz smakołyków. Malamut będzie doskonałym kompanem wszelkiego rodzaju aktywności.

 

Zapraszamy do zapozonania się z ciekawymi artykułami o rasie w naszym serwisie "AKTYCZNE ŚNIEŻNIAKI", który prowadzimy wraz z hodowlą Arctic Challenge:

 

Copyright © ALASKAN MALAMUTE Z śnieżnej Doliny 2024

Template by Templates for Joomla